Biyografi
Bu biyografi 938 kez okundu
DENİZ BAYKAL
LİDER ! CHP 2. KURUCU GENEL BAŞKANI
 
 
 
 

DENİZ BAYKAL

Doğum tarihi : 20.Temmuz.1938

Denz Baykal kaç yaşında : 81 Klo & Boy :

Burcu : Yengeç

Meslek : Siyasetçi 

Deniz Baykal doğum yer : Antalya

 

Deniz Baykal 1938 Antalya doğumlu, Hem Avukat hemde siyasetçidir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci kurucusu ve uzun süre başkanlık yapmış biridir.CHP başkanı olarak 5 kez seçimlerde başbakan adayı olmuş ancak başbakanlık koltuğuna oturamamıştır.

37., 42. ve 52. hükümetlerde yer almıştır.

Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Bir çok kez hakkında çıkan “CHP’lilerin kendisinin istifasını istediği” yönündeki haberleri yalanlamış ve partinin başında kalmıştır.

Kafkasya göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni Feride Hanım’ın oğlu olan Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938 tarihinde Antalya’da dünyaya gözlerini açmıştır.

1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1963’te doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl ABD’ de kaldı ve Colombia ile Berkeley üniversitelerinde çalışmalarını sürdürdü.

 

Siyasetle 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla tanışan Baykal 1973 Ekim’inde yapılan Genel Seçimlerde CHP’den Antalya Milletvekili seçildi.

1974 yılında kurulan I. Ecevit hükümeti’nde Maliye Bakanlığı yaptı.

1978’de III. Ecevit hükümeti’nde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal bu dönemde parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu.

12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu.

1982 Anayasa’sının 5 yıl süreyle siyasi yasağı getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü ” gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP’li ve AP’li politikacıyla birlikte Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde 2. kez gözetim altına alındı.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: DENİZ, BAYKAL,
Diğer Biyografi
Haber Yazılımı